Używamy plików cookies do celów statystycznych oraz aby ułatwić Ci korzystanie z serwisu tabor.com.pl. Jeśli nie blokujesz tych plików, oznacza to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Akceptuję

Lokomotywa elektryczna EU 07A ( 303 Ea)

Opis projektu

W grudniu 2011 rozpoczęto próby eksploatacyjne lokomotywy EU 07A w pociągu EIC “Fredro” relacji Warszawa – Wrocław. EU07A to lokomotywa typu 4E/303E serii EU07 zmodernizowana przez Instytut Pojazdów Szynowych “TABOR” wspólnie z ZNTK Oleśnica S.A.. Projekt zrealizowano w oparciu o dofinansowanie przyznane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego decyzją nr 04490/C.ZR6-6/2009.
Lokomotywa przewidziana jest do prowadzenia pociągów w ruchu pasażerskim i towarowym.
Posiada moc znamionową 3200 kW, osiąga maksymalną prędkość eksploatacyjną 160 km/h. Do napędu zastosowano silniki asynchroniczne o mocy 800 kW (EMIT S.A.). Silniki zasilane z falowników IGBT (MEDCOM) umożliwiają rozruch, jazdę z zadaną siłą trakcyjną, wybieg oraz hamowanie lokomotywy. Obwody pomocnicze i sterowania zasilane są z przetwornicy statycznej firmy ENIKA.
Mikroprocesorowy system sterowania i diagnostyki, opracowany i wykonany w IPS “Tabor”, realizuje funkcje sterowania napędem, hamowaniem i obwodami pomocniczymi oraz funkcje monitorowania parametrów lokomotywy. Zastosowany modem GSM umożliwia zdalną rejestrację wybranych parametrów w czasie rzeczywistym. Nowy system zasilania sprężonego powietrza opracowany przez IPS “Tabor” obejmuje tablicę pneumatyczną, manipulatory i zawory, hamulec postojowy typu sprężynowego, sprężarki śrubowe oraz osuszacz. Hamulec elektropneumatyczny współpracuje z hamulcem elektrodynamicznym. Wprowadzono automatyczny układ wykrywania i likwidacji poślizgu dla rozruchu i hamowania. Kompleksową modernizację lokomotywy wykonały ZNTK Oleśnica S.A.